Get Adobe Flash player
Start Tradycje i zwyczaje

postheadericon Tradycje

postheadericon Gorzkie Żale - "Niedziela"


7 i 8 marca 2007 r. w Auli UKSW w Warszawie przy ul. Dewajtis 5 odbywa się sympozjum naukowe poświęcone 300. rocznicy powstania „Gorzkich żali”. Zwieńczeniem rozważań nad fenomenem tego nabożeństwa była uroczysta Msza św. jubileuszowa, sprawowana pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa 8 marca o godz. 18.00 w bazylice Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 w Warszawie.

Modlitwa pasyjna, rozważanie męki Chrystusa, jest bardzo ważna w duchowości chrześcijańskiej – mówi ks. Marek Białkowski, proboszcz bazyliki pw. Świętego Krzyża. – Nie chodzi tylko o rozpamiętywanie cierpień Jezusa, poszukiwanie i osądzanie winowajców, ale przede wszystkim o przygotowanie do przeżywania wydarzeń zbawczych, o pogłębienie świadomości, czym jest zmartwychwstanie Jezusa.

Więcej…

 

postheadericon Historia Gorzkich Żali

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny GORZKIE ŻALE - PONAD 300 lat, A CIĄGLE AKTUALNE…

 

Rafaello, Chrystus
upadający na drodze na Kalwarię, ok. 1526, olejny, Museo Nacional del
Prado, MadrytGorzkie żale to nabożeństwo pasyjne. Modlitwa, podczas której rozważana jest męka Chrystusa. Początki Gorzkich żali sięgają baroku - okresu, w którym bujnie rozwija się literatura mistyczna. Nabożeństwa do Męki Pańskiej stają się wówczas szczególnie popularne. Budzą silne emocje, a przez to ułatwiają i wzbogacają modlitwę, a także zachęcają do naśladowania Jezusa.

Historia powstania Gorzkich żali to koniec XVII i pierwsza połowa XVIII wieku. Wtedy to warszawscy mieszczanie i magnateria, organizowali się w grupach modlitewnych tzw. bractwach nabożnych. Do najsłynniejszych i najliczniejszych takich grup w stolicy należało Bractwo Różańcowe przy kościele Dominikanów oraz Bractwo św. Rocha przy kościele Księży Misjonarzy Świętego Krzyża. Oprócz działalności charytatywnej członkowie bractw organizowali wspólne modlitwy, procesje. Zadaniem członków Bractwa św. Rocha było zwłaszcza szerzenie nabożeństwa do Męki Pańskiej.

Więcej…

 

postheadericon Gorzkie żale

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Gorzkie żaleW każdą niedziele Wielkiego Postu zwykle gromadzi się dużo ludzi na nabożeństwo popołudniowe, które od pierwszych słów pieśni nosi nazwę gorzkich żalów.
W śpiewanych pieśniach rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa oraz cierpienia jego matki, która wiernie towarzyszyła w jego grodzę krzyżowej.
Wyrażamy w tym nabożeństwie nasza miłość wobec Jezusa i nasza wdzięczność dla niego za to, że z miłości ku Ojcu i ku nam podjął się tak trudnego dzieła zbawienia.
W każdą niedziele śpiewa się inna cześć gorzkich żalów.

Więcej…

 

postheadericon Targi Wielkanocne

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Targi Wielkanocne - GRT Rzemień 2009

 
Więcej artykułów…
Archiwum
Kanał RSS

created by Arrcom.