Get Adobe Flash player
Start Legendy i historie

postheadericon Legendy i historie

postheadericon Historia Przecławia

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
HISTORIA

 W czasach panowania ostatniego władcy Polski z rodu Piastów - Kazimierza Wielkiego (1333-1370), pierwszymi znanymi z imienia właścicielami Przecławia byli: niejaki Klemens herbu Strzemię, zawołania Larysza, wymieniany w 1374r, którego potomkami byli Klemens i Franko, oraz w 1404r, Stanisław Biechowski z Biechowa k. Pacanowa z ziemi wiślickiej, dziedzic i patron kościoła NMP w Przecławiu.

Więcej…

 

postheadericon Historia Podola

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
HISTORIA

  Wieś Podole leży na wyżynie Płaskowyżu Tarnowskiego. Droga prowadząca z Przecławia w stronę Podola, jest najpiękniejszym miejscem widokowym w gminie. Rozciąga się stąd widok na dolinę Wisłoki i porośnięty borami Płaskowyż Kolbuszowski. Przysiółkiem Podola jest Wólka Podolska.

Więcej…

 

postheadericon Historia Łączek Brzeskich

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
HISTORIA

Z 1485r. pochodzą pierwsze wzmianki o Łączkach Brzeskich, zwanych wówczas Łąkami. Rozległe łąki znajdujące się w okolicach wioski zadecydowały ojej nazwie. W XV i XVI w. Łąki należały do Ligęzów. W 1536r. w okolicach wioski znajdował się mały staw.

Więcej…

 

postheadericon Historia Kiełkowa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
HISTORIA
 
Wieś wzmiankowana już w 1376r., kiedy to przeniesiono ją na prawo niemieckie zwane magdeburskim. Z 1408r. pochodzi wzmianka o instytucji sołtysa we wsi. W latach 1471-1475, wspominany jest kilkakrotnie folwark Gruszów obok Kiełkowa, wchłonięty zapewne przez rozrastającą się wioskę. W 1475r. Jan Feliks Tarnowski odsprzedaje Kiełków Mikołajowi z Frysztaku. W 1536r., posiadłości "Kiełków z folwarkiem", należały już do klucza Rzochowskiego.

Więcej…

 

postheadericon Historia Dobrynina

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
 HISTORIA

Wzmianki o Dobryninie pochodzą z 1618r. Znajdowały się tu wówczas kopalnie rudy darniowej, z której uzyskiwano żelazo. Kuźnice z Rzemienia i Dobrynina dostarczały surowca miejscowemu kowalstwu i ślusarstwu. Wizytacja w 1604r przynosi następną wzmiankę o Dobryninie, dawna nazwa - Dobromin. W 1905r. spółka wodna (Gustaw Szaszkiewicz) przystąpiła do prac melioracyjnych. Wówczas to, na odzyskanych terenach torfowiskowych w Dobryninie, założono pierwsze pole doświadczalne, na którym wykonano pierwsze siewy. Jeszcze w 1911 r. wydobywano tu torf dla celów opałowych. Dziś przez wioskę, przepływa rzeczka Ruda zasilająca stawy w Rzemieniu, której dopływem jest Kanał Białoborski. W 1921 r. liczba mieszkańców wynosiła 728 osób.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Archiwum
Kanał RSS

created by Arrcom.