Get Adobe Flash player
Start Legendy i historie

postheadericon Legendy i historie

postheadericon Historia Błonia

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
HISTORIA

 
     W XVI w., na terenach Błonia poświadczone jest istnienie kopalni rudy darniowej. W połowie XIX w. Błonie posiadało 342 mieszkańców. W 1921 r. mieszkało tu 540 osób. Jeszcze w 1964r. w Błoniu istniały najstarsze przykłady wiejskiego budownictwa mieszkaniowego z XIX stulecia - Chaty kryle strzechą. Częścią wioski jest Wólka Błońska.

Więcej…

 

postheadericon Historia Białego Boru

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
HISTORIA

Lasy Białego Boru rosną na podmokłych terenach, w pradawnym korycie rzeki z okresu polodowcowego. Wieś jest położona na najciekawszych, pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, terenach gminy.

     Pierwszy raz istnienie Białego Boru poświadczone jest w rejestrze poborowym z 1576r. (" Biali Bor") W 1581r. obok wioski istniał jeszcze, dziś niezidentyfikowany, Myślików. W 1896r. rozpoczęto osuszanie zabą-gnionych w 60 % terenów nadrzecza Rudy, w tym Białego Boru. Już w 1893r. w wiosce funkcjonowała, założona przez Towarzystwo Szkoły Ludowej, wiejska biblioteka ruchoma.

Więcej…

 

postheadericon Historia Wylowa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
HISTORIA

 
Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1581r. Wyłów określano jako " Wyliow". W 1721r., wiosek należących do parafii przecławskiej figuruje nazwa WITÓW - WYŁÓW.

     Najstarsza część wioski, jest położona po obu stronach wąwozu, którym leniwie wije się rzeczka "Stara Wiśnia", tworząca w tym miejscu najbardziej malowniczy zakątek wioski. Początkiem XX w. w rzece ryby. Wąwóz, w naturalny sposób chronił pola uprawne wioski

Więcej…

 

postheadericon Historia Zaborcza

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
HISTORIA

  Pierwsze wzmianki o Zaborczu pochodzą z 1618r. Przez wieś przepływa rzeczka " Stara Wiśnia". Okrąża ona "Góry Kiełków"( wysokość wzniesień do 20 m. ), przepływa przez Zaborcze i część wioski zwaną Podlesie.

     W okresie okupacji, za sprawą i z udziałem Kazimierza Czerwińskiego, kierownika szkoły w Zaborczu, w warunkach okupacji, 26 uczniów uzyskało tu dyplom dużej matury, a 361 uzyskało promocje do różnych klas. W budynku szkoły ukrywany był radioodbiornik, z którego informacje drukowano w konspiracyjnej gazetce "Stokrotka". Szkoła była miejscem ukrywania się cichociemnych. Tu odbywały się egzaminy do klas gimnazjalnych tajnego nauczania.

Więcej…

 

postheadericon Historia Tuszymy

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
HISTORIA

W roku 1398, poświadczone jest istnienie Tuszymy, należącej wówczas do parafii Rzochów. W 1459r. należąca do Feliksa tarnowskiego Tuszyma, była jednym bagniskiem, częściowo jedynie osychającym. W 1456r. koło Przecławia, pojawia się nazwa Tuszyma Nowa. Wioska powstała wzdłuż szlaku kupieckiego prowadzącego z Węgier do Sandomierza. Posiadający własne sołectwo Tuszymę Nową, w 1510r.nazwano Zawadką. Zawadka należała do parafii Przecław, zaś Tuszyma do parafii rzochowskiej. Od drugiej połowy XVI w. występuje już tylko jedna nazwa- Tuszyma. Obok niej, prawdopodobnie od jej wschodniej strony, leżał Kościelów (Kasztelów), wchłonięty później przez rozrastającą się Tuszymę. Z roku 1536 pochodzi wzmianka o dwóch dużych stawach i dwóch małych w okolicy wioski. Przez wioskę przepływała wówczas rzeka Tuszymka. Jeszcze za czasów Franciszka Józefa w Tuszymie zbudowano pierwszą w rejonie Przecławia murowana szkołę. Budynek został oddany do użytku w 1913r.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Archiwum
Kanał RSS

created by Arrcom.