Get Adobe Flash player
Start Legendy i historie Historia Wylowa

postheadericon Historia Wylowa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
HISTORIA

 
Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z 1581r. Wyłów określano jako " Wyliow". W 1721r., wiosek należących do parafii przecławskiej figuruje nazwa WITÓW - WYŁÓW.

     Najstarsza część wioski, jest położona po obu stronach wąwozu, którym leniwie wije się rzeczka "Stara Wiśnia", tworząca w tym miejscu najbardziej malowniczy zakątek wioski. Początkiem XX w. w rzece ryby. Wąwóz, w naturalny sposób chronił pola uprawne wioski , które w samym Wylowie nigdy nie ucierpiały od powodzi, gdyż rzeka wylewała się do wąwozu, a z wąwozu na pola wioski Zaborcze. Stąd też, według szych mieszkańców, nazwa Wylowa. Niektóre części wioski zachowały zwyczajowe nazwy: Wola, Kądziołki.

     Nazwa Kądziołki, pojawia się już w 1595r. Kądziołki dawniej były dużą wsią, w której ludność utrzymała się z wyrobu odzieży "zgrzebnej". W wiosce pracowało wówczas dużo kądzieli stąd nazwa - Kądziołki. jest to przysiółek Wylowa. Wyłów słynął z upraw lnu.      W 1921 r. Wyłów liczył 460 mieszkańców. W 1970r. w wiosce wybudowano nową szkołę. Kaplicę p.w. Bł. Kingi, zbudowano w latach 1983-85. W wiosce znajdują się, rzadko już spotykane, najstarsze przykłady budownictwa wiejskiego.

     W latach 1978-80 sukcesy odnosił Dziecięcy Teatrzyk Klubu Rolnika w Wyłowię. W Wyłowię istniał zespół śpiewaczy, zespół folklorystyczny i kółko plastyczne. Zespół kolędniczy z Wylowa, zdobył II miejsce i nagrodę, na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Grupa istniała do 1990r.
 
Archiwum

created by Arrcom.