Get Adobe Flash player
Start Legendy i historie Historia Dobrynina

postheadericon Historia Dobrynina

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
 HISTORIA

Wzmianki o Dobryninie pochodzą z 1618r. Znajdowały się tu wówczas kopalnie rudy darniowej, z której uzyskiwano żelazo. Kuźnice z Rzemienia i Dobrynina dostarczały surowca miejscowemu kowalstwu i ślusarstwu. Wizytacja w 1604r przynosi następną wzmiankę o Dobryninie, dawna nazwa - Dobromin. W 1905r. spółka wodna (Gustaw Szaszkiewicz) przystąpiła do prac melioracyjnych. Wówczas to, na odzyskanych terenach torfowiskowych w Dobryninie, założono pierwsze pole doświadczalne, na którym wykonano pierwsze siewy. Jeszcze w 1911 r. wydobywano tu torf dla celów opałowych. Dziś przez wioskę, przepływa rzeczka Ruda zasilająca stawy w Rzemieniu, której dopływem jest Kanał Białoborski. W 1921 r. liczba mieszkańców wynosiła 728 osób.

     Początki szkoły przypadają na rok 1888-89. W 1895r. nauczycielem w Dobryninie był Marcin Jemioło. Przed I wojną światową, w I klasie pisano rysikiem na specjalnych tabliczkach. Od II do IV klasy były już zeszyty, pióro i atrament. Od 1900r. była to już szkoła zorganizowana. W 1936r. starano się o wybudowanie budynku szkoły, jednak nie było na nią funduszy.
 
Obecna szkoła została utworzona poprzez rozbudowę poprzedniej. W szkole jest, udostępniona do zwiedzania ekspozycja zawierająca relikty przeszłości: kołowrotki, przęśliki, cepy, żelazka z duszą i inne wyposażenie gospodarstw sprzed 100 lat. Do ciekawszych eksponatów należy miejscowy wyrób - beczka, w której zamiast obręczy żelaznej zastosowano korzenie sosny.

     Dnia 4 sierpnia 1944r., kwaterujące w Dobryninie - Rudzie dowództwo batalionów AK, podejmowało przedstawicieli dowództwa radzieckiego i amerykańskiego, przekazując im rejon Blizny, wraz ze znajdującymi się tu niemieckimi wyrzutniami rakietowymi. Partyzanci otrzymali później podziękowania od samego Winstona Churchila, za co NKWD i UB oskarżyło ich o współpracę z obcym wywiadem.

     W dniu 5 grudnia 1977r. bp dr Jerzy Ablewicz poświęcił nową parafię w Dobryninie. Kościół pod wezwaniem NMP Królowej Polski zbudowany w latach 1957-60, został poświęcony 18 grudnia 1960r. przez bp. Michała Blecharczyka. Pierwszym rektorem został ks. Wojciech Zygmunt, z pochodzenia góral, miłośnik fol-kloru - "Dobra dusza wioski".

     W 1966r., w 1000 - lecie chrztu Polski, za sprawą księdza Zygmunta, powstała Orkiestra dęta z Dobrynina. W orkiestrze tej muzykują do dziś całe rodziny. W latach 65 - 80 wystrojeni kolędnicy, pod kierunkiem księdza Zygmunta, wędrowali po wiosce. Kolędowała młodzież z dorosłymi.

     Obecnie, Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrynina, towarzyszy roztańczony zespół dziewcząt. Orkiestra uczestniczy w ogólnopolskich przeglądach, festiwalach i konkursach orkiestr dętych, zdobywając liczne nagrody. Uczestniczy w ważniejszych wydarzeniach i uroczystościach w gminie i w regionie.

   Po wysiedleniu wioski w 1944r., wiele przysiółków przestało istnieć. Dziś przysiółki Dobrynina to : Grądy, Kozłówki, Dębrzyna i Ruda.

     Ruda zawdzięcza swą nazwę, wydobywanej tu jeszcze do lat 3O-tych XX w. rudzie żelaza, zwanej rudą darniową. Pokład rudy miał grubość od 20 do 50 cm i znajdował się pod powierzchnią ziemi ornej. W okolicy można jeszcze odnaleźć pokłady tego surowca.

     W okresie międzywojennym, Stronnictwo Ludowe w Rudzie posiadało własny sztandar. Na ocalałym grocie data 9 VIII 1936r. Zebrania i wiece ludowców z Rudy, kończyły dobrze zorganizowane zabawy. Na zabawy do Rudy wozami i furmankami przyjeżdżała młodzież z Dobrynina i z sąsiednich wiosek. W tym też czasie w Rudzie powstała kolejna kapliczka.

     Przysiółek Dobrynina - Dębrzyna, jest położony na szla-ku rozpoczynającym się w Rzochowie wzmiankowanym w XVI w. jako " Szlak na Ruś". Dziś, obok zapomnianej osady jest niewielka stadnina koni. W przysiółku są trzy gospodarstwa.

     W Rudzie, w 1942r., urodził się pan Stanisław Kopacz, autor kilku tomików poezji, absolwent Zasadniczej Szkoły Chemicznej w Pustkowie. Barwny życiorys ma zamieszkały w Rudzie Aleksander Rusin.
 
Archiwum

created by Arrcom.