Start Prężne Sioło Działania

postheadericon Działania

29 września 2009 roku o godz. 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zostało ono poprzedzone Mszą Świętą w intencji pracowników Urzędu Marszałkowskiego i mieszkańców Województwa Podkarpackiego, którą odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie.

W związku z zaplanowanymi uroczystościami obok siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zostały zorganizowane I Targi Lokalnych Grup Działania z terenu Województwa Podkarpackiego. Wszystkie LGD działające na terenie województwa podkarpackiego zaprezentowały swój dotychczasowy dorobek. Główną rolę na Targach odgrywała przede wszystkim tradycja oraz niepowtarzalne i charakterystyczne tylko dla danego regionu regionalne stroje, potrawy i wyroby artystyczne.

Targi te były okazją do wypromowania walorów agroturystycznych, kulinarnych oraz bogactwa dziedzictwa kulturalnego naszego regionu, jako miejsca posiadającego atrakcyjną ofertę dla odwiedzających.

Wystawcy targów zaprezentowali wytwarzane przez siebie produkty tradycyjne, rzemiosła, rękodzieła, regionalne wyroby kulinarne, oraz inne lokalne ekspozycje. Lokalne Grupy Działania z terenu Województwa Podkarpackiego miały okazję do poznania siebie nawzajem, zaprezentowania swoich produktów lokalnych i wymiany informacji na ich temat.

Stowarzyszenie LGD PROWENT zaprezentowało na swoim stoisku wystawienniczym lokalne wyroby tradycyjne charakterystyczne dla naszego regionu. Produkty przygotowały Panie ze Stowarzyszenie Kobiet „Victoria” z Górek (Gmina Borowa): kacapoły , kręgle, ser żółty smażony podkarpacki, róża ucierana podkarpacka, kruszonka lasowiacka , kapusta z kaszą jęczmienną po Lasowiacku. Wszystkie wymienione produkty zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Na stoisku wystawienniczym LGD PROWENT odwiedzający goście mogli skosztować tradycyjnych potraw, nalewek oraz ciast, przygotowanych według starych receptur. Mogli poznać smak tradycji, kosztując skarbów przywiezionych przez przedstawicielki Stowarzyszenia.

Obok stoiska z „Jadłem tradycyjnym” zaprezentowaliśmy wyroby lokalnych artystów z terenu działania LGD PROWENT tj. gmin powiatu mieleckiego i gminy Żyraków (powiat dębicki)- obrazy „Strach stoi na polu”, „Sarenki” autor Maria Kozak- Ciemięga (Gmina Mielec), obrazy wyklejane słomą autorstwa Andrzeja Lubocha, obrazy krzyżykowe P. Marii Ząbek z Wadowic Górnych, tomiki poezji „Kazał nam pisać” pisarki Natalii Makowskiej, stroje Ludowe KGW Dobynin, hafty ręczne, obrusy, serwety wykonane przez Panie z terenu Gminy Przecław i Padew Narodowa.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się Eko- zabawki z siana ( rękodzieło Domu Kultury w Grochowem), kwiaty z bibuły wykonane przez Panie z KGW Prężne Sioło Biały Bór oraz ze Stowarzyszenia Kobiet „Gracja” z Czermina.

Na stoisku wystawienniczym przedstawiliśmy również materiały informacyjno- promocyjne LGD PROWENT (Folder promocyjny PROWENT- Dorobek- Perspektywy, Informator Ziemia Mielecka, Tuszów w hołdzie Generałowi Sikorskiemu, pocztówki itp) prezentujące walory poszczególnych gmin, członków LGD PROWENT.

I Targi LGD to duże przedsięwzięcie, próba przybliżenia szerszej publiczności tej unikalnej i wyjątkowej kultury obszaru LGD PROWENT. Równocześnie „Targi LGD” to możliwość dana Kołom Gospodyń Wiejskich oraz lokalnie działającym stowarzyszeniom na zaprezentowanie własnego dziedzictwa kulturowego  regionu podkarpacia.  Udział w Targach miał niebagatelne znaczenie dla LGD PROWENT, to promocja osiągnięć i dotychczasowego dorobku gmin należących do LGD.

Dzięki takim inicjatywom mieszkańcy odwiedzanych regionów Polski na żywo mogli zetknąć się z kulturą obszaru PROWENT, zarówno tradycjami kulinarnymi, jak i folklorem, a opowieści i rozmowy o naszym regionie z gośćmi stoisk wystawienniczych bywają cenniejsze niż niejeden przewodnik i zostają na długo w pamięci.