Get Adobe Flash player
Start

postheadericon Gwarą opowiadane...

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Gwarą opowiedziane historie z końca XX wieku.

Stachu! słuchoj ! wejze zwołoj Rudka i Józwe czebaby do siana, bo cosik bałwany wyłazo, bo wis my z Ruzio grabiamy łodchylyły, jest prawie suche czebabygło kłopić. Ale niezapomnij rogole w drabiny włożyć ,a uwijoj ze sie uwijoj i kapote na dys weś.

Witojcieś  kumo witojcieś. Jak wos to Pan Bóg sprowadził siadojcies na ślufanie. Stary gdziesik polos a jo sama  muse do spółdzielni no i nimom przykiem Wojtka zostawić. To łod casu  do casu kolysko gibnijcie to będzie gówniosz społ. Łoj bym zapomniała tam w rzeleżnioku głotujo sie knyple na mlyku to przemisojcie  żeby sie nie przywarły. No jo lece.

 Hej  Franek ! wstawaj a rusoj ze sie z tago pryczo dokond będzies lezoł śnapsem ześ łeb  zaloł i teroz cie łeb łupie. No wyłaż tyle roboty  na nos ceko. Jom zarcie zładowała żmioki bosz i skwaramy łomaściła. Wyłaś bo przecies som bedzies jod. Wejse wyłaś, wyłaś , wejse do tego chleba pojde z sadłem zeby to nałożyło tego brzucha, żebyś bardzo nie zgłodnioł. A jo biere sie za masło jus śmietana  do maśnicki wlono loska włożono ino wirzchnik z prawdo założyć i robota bedzie sła. Ano jak zjodeś dej ze my zimny włody zeby masło przeloć żeby sie sklupiło i wis jesce my kamieniok  no słyszys z mlykiem do  kómory  wynieś żeby sie skwasiło tylko gło przykryj żeby casem mysza nie  wpadła no jo jus ubijom łosołecke. Jesce polece do Kaśki po jagly dlo kurcont  to od razu przyniesie dziske i płociosek. Franek ty poczoj , poczoj jak by szła wylec pomóż my treche.  

 Henek czaby  sie za chlyb  brać , bo stary sie kojcy. Tylkło wis  co cosik mnie pod łopatko szczykneło. Przynius byś dziske jo obejrze zakwosek jak wyglądo, a ty monki przesi, bo jo sie rusyć ni moge. Rozcyna ładnie kiśnie nasypać trza monki, drożdży, troski zimiocków i kwaśnego mlyka, płosolyć. Mocno wymiesić jas będzie ciasto łod renki łodstawało a na cole zaby ci pot pokozoł. Dziske zaprzyć przy piecu postawić okryś kożuchemi niech chlebuś rośnie. W piecu jus się zaros podpłomyk upiece to nojlepse jsdzenie każdy na nirgo ceko , jako bida jak jego nima. Chlebus wyrośnienty, piec wymieciony to ładujemy gło na łopate robimy dziurke w środku palcem i chyc do pieca. Za płótory godziny bułecki płókajo to pocioskiem sie je przygarnie łomiecie łomyje posłodzono wodo łomyje, a pochnie na pół wsi.
W lecieto sie piece na lyściach chrzonu. Smakuje wyśmienicie to jes dopiro chlebuś.

Włojtek krowy cza płoić. W kłorycie, wody nima , a cosik zowór szwankuje. Tak te nogi sie rusajo ze strach tam podchłodzić.
„ A co ty myślys ze jo tak chybko świzy zaowór zrobie. Nogi przegniły to sie i rusajo.  Gdzie tu takie kołki naleść. A tym casem weś łosenke.”
    Łoj loboga chybaś zgłupioł tyle bede wiader łosenko darła. Płogonie na łosmołys to sie same napijo. A ty barany wypuś to za krowamy pudo.

Chłodzimy tu po śminguście tylko,
 nos tu nie łopuście ,
pore jojek do koszycka wuście ,
wyloście na faske użnijcie kiełbaske ,
wyloście na skrzynke użnijcie słoninke,
 kurka nom mówiła ze jojecko zniesie,
 kacka nom mówiła ze placek upiece,
 a genś gęgała zebyście gospodyni dobro byly i do kosycka cosik włozyly,
 Dejcie jojek pięć jo bede was zieć.
 Za kolende dzienkujemy zdrowio,szczenścio wom zyczymy.


 
Archiwum

created by Arrcom.