Get Adobe Flash player
Start Ślady przeszłości Blizna V1 i V2

postheadericon Blizna V1 i V2

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

alt


Historia poligonu rozpoczęła się w 1940 w miejscowości Pustków niedaleko Dębicy. Niemcy zorganizowali tam poligon SS Truppenübungsplatz - Heidelager "Wrzosowisko". Poligon obejmował teren kwadratu o bokach około 20 km, w narożnikach którego znalazły się miejscowości Brzeźnica - Rzochów - Kolbuszowa - Sędziszów. Początkowo był to poligon artyleryjski wraz z zapleczem oraz obóz pracy dla jeńców wojennych i robotników przymusowych głównie z pobliskich terenów. Po zbombardowaniu przez samoloty RAF-u bazy doświadczalnej w Peenemünde 17 sierpnia 1943 roku na naradzie w "Wilczym Szańcu" Hitler na wniosek Reichsführera Himmlera postanowił mianować SS-gruppenführera dr inż. Hansa Kammlera szefem całego programu V2. Osiem dni po nalocie na naradzie z ekspertami rakietowymi, m.in. gen. Dornbergerem, Kammler zaproponował aby:

* zakłady produkcyjne i montażowe przenieść do byłej podziemnej bazy paliw Rzeszy w górach Harzu - fabryka Mittelwerk, w której pracowali więźniowie specjalnie utworzonego obozu koncentracyjnego - "Dora", a poźniej także obozu w pobliskim Nordhausen,
* zakłady badawcze - do groty nad jeziorem Traunsee,
* doświadczalne wyrzutnie rakiet - do małej wioski Blizna w Generalnej Guberni jako część istniejącego poligonu SS "Heidelager".
 
Jesienią 1943 roku do nowego obozu w wysiedlonej wiosce zaczęto dostarczać nowo wybudowaną bocznicą kolejową materiały budowlane i maszyny, wzmocniono ochronę obozu działami przeciwlotniczymi i karabinami a na jego teren wstęp został zabroniony pod karą śmierci nawet dla żołnierzy SS z Truppenübungsplatz. Obóz otrzymał nazwę "Artielleriezielfeld Blizna" a załogę stanowiło ok. 330 żołnierzy Werhmachtu prowdopodobnie z 836 Artillerie-Abteilung (według innych źródeł byli to żołnierze ze szkolno-eksperymentalnej baterii '444' stacjonującej dotychczas na wyspie Uznam). Prace budowlane na terenie obozu wykonywali więźniowie obozu w Pustkowie - "Komando Blizna". W lesie na wykarczowanej polanie wybudowano grubą betonową płytę oraz kilka bunkrów, które zostały zamaskowane siatką maskującą. Pod koniec września do Blizny przybył sam Reichsführer Himmler aby sprawdzić postęp prac. Pierwsze próby z rakietami V2 - Aggregat A4 rozpoczęły się w listopadzie 1943 roku.
 
alt
 
 
 
Archiwum

created by Arrcom.