Get Adobe Flash player
Start

postheadericon Tarnowska Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
XXVIII Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła na Jasną Górę.

kliknij na zdjęcie aby otworzyć album ...

Ponad 9 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej 25 sierpnia 2010r. dotarło na Jasną Górę. Pokonali ponad 230 km w ciągu 9 dni pielgrzymowania. To najliczniejsza pielgrzymka w Polsce. Na trasie było pięć ślubów, prymicje, dzień modlitwy za misje i ojczyznę. Podczas tej pielgrzymki uczestnikom towarzyszyło hasło "Bądźmy świadkami Miłości".
Trudno w słowach opisać to co czuje człowiek, który po trudach pielgrzymowania patrzy w oczy Czarnej Madonny mówią pątnicy. Wejście rozpoczęło się o godzinie 14.00, każda grupa była uroczyście witana. Po raz pierwszy przed klasztorem duchowi pielgrzymi utworzyli dużą grupę i weszli do kaplicy z cudownym obrazem jako pierwsi.
Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. W homilii podkreślił on, że miłość jest trudnym zadaniem, wymagającym wielu oczyszczeń, wyrzeczeń i ofiar. Wskazywał, że człowiek, który bardziej poddaje się egoizmowi, bardziej zasklepia się w sobie, bardziej staje się wsobny, wzdryga się na widok trudnej miłości. Dopóki jednak nie przestanie choć trochę myśleć o sobie, a zacznie myśleć o innych i szukać ich dobra, dopóty jego miłość będzie fałszywa, zakłamana.

więcej na RDN - Małopolska

"Kiedy Kościół tak uczy o miłości, ludziom się wydaje, że staje się ona gorzka i ograniczona przez przykazania, nakazy, zakazy, przez wymagania. Zapytajmy jednak, przywołując obraz z dziedziny rolnictwa, czy warto uprawiać rolę, ogród nie wyrywając chwastów? Kościół pragnie jedynie oczyszczenia ludzkiej miłości, uzdrowienia, aby mogła zajaśnieć pełnią piękna zamierzonego i ukazanego przez samego Boga" powiedział ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Biskup apelował, aby pielgrzymi dawali świadectwo miłości, kiedy wrócą już do swoich domów.

"Niech mówią o Tobie - wrócił inny; niech mówią coś się zmieniło w jej życiu; niech tak będzie, że wasze przemienione na pielgrzymce życie stanie się świadectwem, że pojęliście, czym jest Boży dar miłości i jakie są jej wymagania"powiedział bp Skworc.

W tarnowskiej pielgrzymce uczestniczyło 9650 pielgrzymów. Najmłodszy uczestnik miał 7 siedem miesięcy, a najstarszy 85 lat.
W pielgrzymce uczestniczyło 154 księży, 103 kleryków, 12 diakonów i 50 sióstr zakonnych. Na szlaku było 25 obcokrajowców m.in. z Indii, USA, Włoch, Niemiec Ukrainy, Francji, Nigerii i Białorusi. O zdrowie i bezpieczeństwo pątników dbało: 5 lekarzy, 116 pielęgniarek, 30 osób z opieki medycznej oraz 180 porządkowych.

 
Archiwum

created by Arrcom.