Get Adobe Flash player
Start Parafie rzymskokatolickie Hejnał z Przecławskiej wieży kościelnej

postheadericon Hejnał z Przecławskiej wieży kościelnej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Dwie najważniejsze daty w historii Przecławia to 1 stycznia i 4 lipca 2010 r. Miasto odzyskało prawa miejskie, a w lipcu z wieży kościelnej rozległ się hejnał Przecławia – Bogurodzica.
Odkąd wyremontowano rynek w Przecławiu, stał się on miejscem lokalnych uroczystości. Tym razem był to Festiwal Chopinowski. Nagrodzono dzieci, które muzykę Chopina przełożyły na kartkę papieru. Utwór kompozytora tańcem interpretowała uczennica SP w Przecławiu. Punktualnie o 12 wybił zegar na wieży kościelnej, a po nim rozległy się kuranty. W ten sposób po raz pierwszy zaprezentowano hejnał Przecławia. Bogurodzicę zaśpiewał też chór z Padwi Narodowej. Dla miłośników muzyki klasycznej zagrał kwartet smyczkowy Ensemble z Krakowa oraz dwójka finalistów Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który odbywał się na Podkarpaciu.
Dlaczego wybrano Bogurodzicę na hejnał Przecławia? Właściciel Przecławia i Podola, wojewoda łęczycki i zarazem wielkorządca krakowski, Jan Ligęza, jako dowódca 32. chorągwi rycerskiej, walczył 15 lipca 1410 w bitwie pod Grunwaldem. Na pamiątkę 4 lipca 2010 roku odsłonięto tablice na pomniku św. Jana Nepomucena na przecławskim rynku.

źródło: Korso
 
Archiwum

created by Arrcom.